Актуелно

Во последните 24 часа регистрирани 24 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Според статистиката на Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, од вчера до денес во Македонија се регистрирани 24 нови случаи на Ковид-19. Оздравени се шест пациенти, а нема пријавено починати лица.

Направени се 4.133 тестирања, а регистрирани се 24 нови случаи на КОВИД-19, и тоа во Скопје 6, во Тетово 5, во Куманово 3, во Прилеп и Кичево по 2, во Битола, Охрид, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар по еден.

Вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078.

Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од Скопје 4, Тетово и Струмица по еден.

Направени се 4.133 тестови преку: ИЈЗ-59, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-151, Биотек-119, Систина-59, лабораторија Лаор-516, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност–32, Генеа–12, Никоб лаб-732, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2101.

Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.078 бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.

To Top