Видео: Јокиќ блескаше, но Минесота е последниот патник во плејофот!


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1


Минесота после 14 години обезбеди плејоф во Западната конференција, откако славеше над директниот конкурент Денвер со 112-106.

Кај победничкиот тим најефикасен беше Џими Батлер кој постигна 31 поен и по 14 години го однесе тимот во разигрувањето за НБА титулата.

Во поразениот Денвер, најдобар поединец беше српскиот кошаркар Никола Јокиќ, кој иако беше најефикасен на натпреварот со постигнати 35 поени и 10 скокови, сепак на крајот не успеа да му донесе плеј-оф на неговиот тим.

По завршувањето на синоќешните натпревари познати се сите плејоф дуели во Истокот и Западот.