Спорт

Видео: Бостон го „прегази“ Кливленд во првиот финален меч

Бостон супериорно ја отвори финалната серија на Истокот и во првиот натпревар го совлада Кливленд со 108:83.

Селтикси уште во првата четвртина ја најавија победата откако по 12.минути остварија 18 поени предност (36-18), а на полувремето веќе да водат со 26 поени разлика (61-35).

Во вториот дел само рутинирано ја одржуваа предноста за на крајот за остварат победа со конечни 108-83.

Играч на натпреварот е Маркус Морис, кој одигра феноменална одбрана против Леброн Џејмс но и забележа 21 поени и 10 скока. Младиот Џејлен Браун беше најефикасен кај Селтикс, со 23 поени и 8 скока.

Кевин Лав со 17 поени беше најефикасен кај гостите за кои Леброн Џејмс постигна 15 поени.

Advertisements
To Top