Вежби кои ја намалуваат болката во зглобовите и го обликуваат телото

Вежби кои ја намалуваат болката во зглобовите и го обликуваат телото

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Само затоа што чувствувате болка во коленото или глуждот не значи дека треба да престанете да вежбате. Постојат вежби кои ја намалуваат болката во зглобовите.

Болката во зглобовите ги погодува луѓето без разлика на полот и возраста. Без разлика дали тоа е сигнал дека стареете и дека вашите коски ја губат густината, или се резултат на некоја потреба, па дури и интензивни спортови – тие влијаат на секој дел од секојдневниот живот. Го менуваат начинот на кој се движите, функционирате… Ова особено влијае на вежбите што ги изведувате, на вашата кондиција и рекреативна програма.

Меѓутоа, само затоа што чувствувате болка во зглобовите, не значи дека треба да престанете да вежбате. Редовниот тренинг ќе ја зголеми подвижноста на зглобовите, ќе го подобри расположението и ќе го забрза метаболизмот. Во исто време, околните мускули ќе станат посилни, а целото тело посилно и витално.

Пред да започнете со вежбање, разговарајте со вашиот лекар. Дознајте кој тип на вежбање е идеален за вашата возраст и конституција.

Вежби кои ја намалуваат болката во зглобовите

Пешачење

Лесното темпо е добро за секој кој не е во завидна форма. Веќе по неколку недели, ќе забележите многу позитивни промени. Пешачењето ќе ги зајакне срцето и белите дробови, а густината на коските ќе се зголеми. Важно е да набавите удобни чевли и да се вооружите со ентузијазам за да не ја прескокнете новата навика кога временските услови не се идеални. Изберете патеки кои се нечистотија или гумени (палки за трчање), и држете се подалеку од бетон, кој е тврд за зглобовите.

Пливање и возење во вода

Пливањето ќе ја забрза циркулацијата, а водата ќе го намали притисокот што тежината го врши врз зглобовите. Од друга страна, дава отпор при вежбање, па затоа е добар начин за градење мускулна маса. Ако пливањето е премногу напорно за вас, започнете со пешачење покрај плиткиот базен.

Јога

Фокусирањето на дишењето и правилното изведување на движењата ќе ви го оддалечи вниманието од она што ве тежи (болни зглобови). Покрај тоа, јогата ја намалува вкочанетоста и напнатоста во мускулите и зглобовите. Сепак, бидете внимателни бидејќи премногу напорните движења може да го влошат постоечкиот проблем.

Возење велосипед

Педалите и одржувањето на рамнотежата ќе ги активираат колковите, колената и глуждовите. Во зимските месеци користете велосипед за вежбање. Започнете со кратко возење од околу сто метри, а потоа постепено зголемувајте ја километражата и темпото.

Танцувај

Опуштете се и дозволете музиката да ве однесе. Во зависност од видот на танцот, неговата тежина и степенот на импровизација се разликуваат, а вие избирате што најмногу ви се допаѓа.

Индивидуални обуки со стручно лице

Доколку се плашите дека вежбите лошо ќе се одразат на вашата болест или не знаете како да започнете, обратете се кај некој кој е експерт и кој има искуство во тоа. Тренерот ќе ви помогне да ја зголемите силата, издржливоста и опсегот на движење во најкус можен рок. Тие ќе ве поттикнат и поддржат да успеете во вашата цел, а тоа е живот без болка.