Венгер го посочи Јувентус како фаворит во ЛШ и даде коментар за Рамзи

Бившиот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер смета дека Јувентус направил одлична трансфер операција со ангажманот на Арон Рамзи.

Францускиот стратег одлично го познава Рамзи бидејќи заедно работеа во Арсенал, а притоа го посочи Јувентус како главен фаворит во Лигата на шампиони.

„Јувентус заврши одлична работа со Рамзи, бидејќи тој е неверојатен фудбалер. Малку се играчите за врска кои ги имаат неговите квалитети. Арон е способен да се вклучува во напад и да постигува голови. Исто така игра на високо ниво и помага многу во одбрана. Тој е комплетен играч за врска кој можеш да го видиш насекаде по теренот. Тоа е сериозна загуба за Арсенал, а за Јувентус огромна добивка“, истакна Венгер.

„Од Јувентус очекувам да биде балансиран против Атлетико Мадрид, бидејќи тимот на Симеоне знае како да се брани и е многу опасен од контранапади. Јувентус игра добар фудбал и според мене е фаворит. Не знам кој ќе ја освои Лигата на шампиони бидејќи се може да се случи во следните три-четири месеци. Мислам дека има четири-пет тима со одлични шанси да го подигнат трофејот“, заклучи искусниот стратег.

„Во групната фаза Јувентус најмногу ме убеди со стилот на игра и начинот на мислење на теренот. Тимот има се што е потребно за да ја освои Лигата на шампиони и според мене е прв фаворит“, заклучи Венгер.