Спорт

Венгер даде прогноза за дербито Ливерпул – Сити

Легендарниот тренер Арсен Венгер смета дека Ливерпул е фаворит во големото дерби против Манчестер Сити, кое на програмат е овој викенд.

„Црвените“ се без пораз оваа сезона после 11 одиграни натпревари и со предност од шест бода ќе го пречекаат Ливерпул на „Енфилд“.

„Во последните години овие натпревари се многу неизвесни. Знаеме дека Сити ќе се обиде да го надигра Ливерпул, но Ливерпул е многу опасен на контри. Лично сметам дека Лапорт е многу голема загуба за Сити. Без него се многу послаби во одбрана, иако играат фантастичен фудбал. Отсуството на Лапорт ќе биде многу голема предност за Ливерпул“, заклучи Венгер.

Advertisements
To Top