Вдовицата на Пригожин наследи империја „тешка“ една милијарда евра


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


Љубов Пригожина, сопруга и веќе вдовица на шефот на платената воена групација „Вагнер“, Евгениј Пригожин, е родена на 26 јуни 1970 година. Таа е руска бизнисменка и фармацевт. Нејзината важност во голема мера се припишува на нејзината поврзаност со нејзиниот сопруг.

Љубов е сопственичка на синџир бутици познат како Музеј на чоколада, кој се наоѓа во Санкт Петербург. Завршила средно училиште во Русија, а потоа продолжила на повисоки медицински студии. Дипломирала фармација.

Покрај тоа, таа е сопственик на велнес центар лоциран во регионот Ленинград. Нејзината сопственост се протега и на бутик хотел наречен Cristal Spa & Residence, кој ја доби престижната награда Perfect Spa Project во 2013 година. Таа, исто така, ја поседува Агат ДОО, подружница на Конкорд Менаџмент и Консалтинг ДОО. Последната компанија е дел од групацијата Конкорд, пишува The Staten.

На почетокот на војната во Украина, западните земји воведоа финансиски санкции за Љубов Пригожина поради придобивките што нејзиниот сопруг ги доби од јавните договори со руското Министерство за одбрана за време на анексијата на Крим и проруската сепаратистичка окупација на источна Украина.

И покрај воведувањето санкции, Љубов Пригожина продолжи да му дава значителна поддршка на својот сопруг. Работејќи дискретно, таа има значително влијание и зазема централна позиција во управувањето со операциите на Групацијата Вагнер. Има ограничени информации од јавен карактер во врска со Љубов Пригожина. Таа намерно избира да држи низок профил и да не привлекува внимание. Богатството на Пригожин се проценува на една милијарда евра.

Постарата ќерка Полина, беше акционер во руската компанија Лахта Плаза во 2019 година, која во март 2022 година беше под санкции на САД. Сега е под контрола на синот на Пригожин, Павел. Лахта Плаза, според корпоративните документи, споделила ревизор и телефонски број со руски компании кои снабдувале тешка индустриска опрема за рударски и шумарски компании во Африка, кои подоцна беа санкционирани од САД и ЕУ како фронт за Вагнер.

Полина е првото дете на Пригожин. Таа е родена во 1992 година, додека неговиот син Павел е роден во 1996 или 98 година. Помладата ќерка Вероника е родена во 2005 година. Патем, Евгениј Пригожин е признат како руски олигарх, лидер на платениците, а претходно имаше позиција на блиска доверба со рускиот претседател Владимир Путин, додека тој не покрена бунт во јуни 2023 година. Се вели дека авионот се запалил удрил во земјата и подоцна изгорел. Неговото вкупно време на лет беше помалку од 30 минути. Иако не е официјално потврдено, постојат извештаи кои сугерираат дека авионот можеби му припаѓал на Пригожин.