Вака ќе изгледа патувањето со 1.100 километри на час (видео)


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Данската компанија BIG веќе некое време го најавува својот револуционерен изум – превозно средство со коешто од Дубаи до Абу Даби, на пример, ќе се патува само 12 минути, иако растојанието меѓу тие два града е 150 километри.

Капсулата „Хиперлуп“, која својата експериментална фаза ќе ја има во Обединетите Арапски Емирати, развива до 1.100 километри на час. Идејата потекна од Елон Маск, основачот на „Тесла Моторс“, „Пеј-пал“ и компанијата за вселенски истражувања „Спејс-Икс“. Маск сепак не учествуваше во конструирањето на капсулата.

На тестовите во Лас Вегас претходно годинава, „Хиперлуп“ за 1,1 секунда постигна брзина од 187 километри на час.