Уапсениот Медведчук, кој важи за близок човек на Путин, бара негова размена за заробени украински војници


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Властите на Украина објавија видеоснимка од уапсениот олигарх Виктор Медведчук, за кој се смета дека има блиски врски со рускиот претседател Владимир Путин.

Медведчук бара од Путин да организира размена со заробените војници и жителите на Мариупол, а му се обраќа и на украинскиот претседател Владимир Зеленски.

Медведчук на снимката додава дека украински Мариупол е блокиран.