Трансферот пред комплетирање: Оскар станува трет најплатен фудбалер во светот!


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Вчера како гром од ведро небо одекна веста дека играчот на Челзи, Оскар за 62 милиони евра ќе се пресели во Кина, а самиот фудбалер потврди дека само детали недостасуваат од комплетирањето на трансферот.

„Тајмс“ утрово откри шокантни податоци околу неговиот договор, па Оскар и официјално ќе стане третиот најплатен фудбалер во светот.

Според изворите на влијателниот британски весник, Шангај годишно ќе му исплатува на Оскар неверојатни 23 милиони евра. Тоа значи дека Бразилецот станува третиот најскапоплатен фудбалер на светот, веднаш зад Роналдо и Меси.

Интересно е дека Оскар во Лондон заработуваше дури пет пати помалку пари, односно 90.000 фунти неделно.

Инаку самиот трансфер е 16-ти најголем во историјата на фудбалот, но сигурно нема долго да се задржи бидејќи Кинезите планираат нови „луди трансфери“.