Трансфер на деценијата: Арсенал го дава Санчез во замена за…

LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 26: Alexis Sanchez of Arsenal celebrates after scoring his team's second goal during the UEFA Champions League Group D match between Arsenal and Borussia Dortmund at the Emirates Stadium on November 26, 2014 in London, United Kingdom. (Photo by Jamie McDonald/Getty Images)

Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Без оглед на тоа дали Венгер ќе остане или не, се поизвесно е дека Алексис Санчез на крајот на сезоната ќе го напушти Арсенал.

Чилеанецот не сака да потпише нов договор, влегува во последната година од договорот, па „топџиите“ се свесни дека на лето ќе мораат да го продадат доколку сакаат да заработат на неговото заминување.

Пари Сент Жермен се споменува како кандидат број еден за неговиот потпис бидејќи „светците“ имаат финансиска моќ да ги задоволат неговите барања.

Сепак, англиските медиуми тврдат дека Арсенал има генијален план и дека сака да го пушти Санчез, а на негово место да го донесе Алваро Мората, кој е голема желба на лондонскиот клуб.

Имено, Мората не е задоволен со статусот во Мадрид и најверојатно ќе ја промени средината во потрага по поголема минутажа, а „топџиите“ сакаат да ја искористат таквата ситуација и да го донесат на „Емирати“.

Медиумите тврдат дека Арсенал на Реал Мадрид ќе му понуди трампа, така што во спротивен правец ќе ги испрати Алексис Санчез.

Зидан е симпатизер на играта на Чилеанецот, особено поради фактот што може да игра на сите позиции во нападот и што веќе има искуство во Примера.