Трамп објави фотографија: Ова е кучето кое трагаше и го откри ал-Багдади


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Американскиот претседател Доналд Трамп објави фотографија од специјално тренираното куче, сопственост на американската армија, кое беше рането додека трагаше по лидерот на Исламската држава Абу Ал Багдади. Кучето кое беше полесно рането во акцијата, повторно е вратено на должност.

Генералот Марк Мили пред новинарите изјави дека „кучето имло огромна заслуга “ во пронаоѓањето на Ал Багдади во тунелот под неговото скривалиште.

Мили стакнал дека кучесто „е полесно рането“ но, и дека сега се опоравува и е вратено на должност.

Ал Багдади предизвикал експлозија во која покрај себе ги убил и три од своите деца и го ранил американското воено куче.

Претставници на армијата на САД објавиле дека деталите за кучето се тајна вклучувајќи ги името и расата.