„Тежи“ 170 милиони долари: Таа е најплатената жена во светот на музиката


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Една од најпопуларните пејачки во светот, Тејлор Свифт е најплатената жена во светот на музиката со заработка од 170 милиони долари.

Најдобар доказ за тоа дека другите ги оставила „во прашина“ е фактот дека второпласираната Адел има повеќе од двојно помала заработка – 80,5 милиони долари.

4-11-taylor-swift
Свифт најголемата заработка ја оствари благодарение на турнејата 1989 Wold Tour, но и поради договорите за маркетинг со Кока-Кола, Кедс и Епл.

-Тејлор целосно го зазема тронот благодарение на феноменалната турнеја. Полнеше стадиони и сали, наведува магазинот Форбс кој пишува дека најголем дел од пејачките заработуваат од концерти со исклучок на Адел чија што заработка главно е од продажбата на албумите.

Десет најплатени жени во музиката:

Тејлор Свифт – 170 милиони долари
Адел – 80,5 милиони долари
Мадона – 76,5 милиони долари
Ријана – 75 милиони долари
Бијонсе – 54 милиони долари
Кети Пери – 41 милион долари
Џенифер Лопез – 39,5 милиони долари
Бритни Спирс – 30,5 милиони долари
Шанаја Твејн – 27,5 милион долари
Селин Дион – 27 милиони долари