Спорт

Свечено отворен ИТТФ турнирот во пинг понг „Скопје 2019“

Во 10 часот во арената А1,СЦ Борис Трајковски се одржа свеченото отворање на најважниот пинг понгарски настан кој досега се одржал во Македонија.

После најавата и претставувањето на државите кои учествуваат на турнирот од страна на директорот на турнирот Предраг Чоловиќ, воведено излагање имаше претсетателот на пинг понгарската федерација Горан Тиловски.

После Тиловски свое обраќање имаше и претседателот на агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски.

„Ваков светски собир дефинитивно е момент плус и за дополнителен развој на овој спорт во нашата земја. Секако самата доделена организација од страна на ИТТФ е големо признание, па верувам ќе се покажеме како добри домаќини“, изјави Каевски.

Турнирот за отворен го прогласи Претседателот на ИТТФ Томас Вајкерт, што е огроман чест и признание за работата на раководството на пинг понгарската федерација.

Денес на вториот ден на турнирот на програмата се завршните натпревари во екипна конкуренција, и прогласувањето на победниците и доделување на одличјата на најуспешните екипи. Од утре до сабота следуваат натпреварите во поединечна конкуренција и во двојки.

Advertisements
To Top