Сувото четкање на телото е техника на пилинг што ќе ја направи вашата кожа позатегната и посветла

Сувото четкање на телото е техника на пилинг што ќе ја направи вашата кожа позатегната и посветла

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Време е да го воведете сувото четкање на телото во вашата рутина за нега. Еве зошто.

Летото само што ни пристигна и едвај чекаме да излеземе на свет во омилените лесни фустани и шорцеви. Но, пред да го направиме тоа, треба малку повеќе да се грижиме за кожата на нашето тело, за да и го вратиме сјајот и мекоста после толку студени месеци.

Најлесен и најефикасен начин да се постигне ова е да се воведе суво четкање. Има многу придобивки: ексфолира, ги отстранува мртвите клетки, ја стимулира циркулацијата на крвта и го стимулира лимфниот систем. Покрај тоа, тоа ќе помогне да се намали целулитот. Сè што треба да добиете е четка со крути, природни влакна.

Што е суво четкање на телото?

Сувото четкање е ајурведски лек кој постои со векови. Се верува дека има многу здравствени придобивки. Потребна ви е само четка со груби влакна, таа треба да помогне во одводнување и отстранување на мртвите клетки.

Кои се придобивките од суво четкање?

Сувото четкање може да му помогне на вашето тело да ги ослободи токсините. Може да ви помогне и да се опуштите. Има малку научни докази за поддршка на придобивките од суво четкање. Сепак, постојат анегдотски докази кои ги сугерираат следните можни придобивки:

Лимфниот систем и отстранување на токсините

Лимфниот систем му помага на вашето тело да се бори против инфекциите. Течностите течат низ системот и се филтрираат низ лимфните јазли. Ако сте болни или сте изложени на многу токсини, системот може да се поддржи и да се затнат. Ова е причината зошто вашите лимфни јазли често отекуваат кога сте настинати.
Се смета дека сувото четкање му помага на телото да ги ослободи токсините преку потта. Влакната на четката ги стимулираат порите и ги отвораат. Ова го олеснува потењето на телото, што пак ја намалува количината на токсини што течат низ лимфниот систем.

Пилинг

Грубите влакна можат да ги отстранат сувите, мртви клетки од кожата. Ова може да ја направи вашата кожа помазна и помека.

Релаксација

Слично на масажата, сувото четкање може да направи да се чувствувате опуштено. За да го извлечете максимумот од оваа придобивка, практикувајте суво четкање во темно, тивко место.

Целулитот

Целулитот е состојба која најмногу ги погодува жените. Докажано е дека масажата помага во намалување на целулитот. Некои тврдат дека сувото четкање може да ја намали појавата на целулит бидејќи има слично дејство на телото како масажата.

Како се прави суво четкање на телото?

Најдобри се четките од природни влакна со долга рачка.

Започнете од стапалата и движете се нагоре по телото.
Четкајте ја кожата со широки кружни движења во насока на стрелките на часовникот.
Употребувајте лесен притисок на областите каде што вашата кожа е тенка и поголем притисок на подебела кожа, како што се стапалата на стапалата.
Рацете следат по стапалата, нозете и торзото. Треба да се четкате нагоре кон пазувите.
По суво четкање, туширајте се со ладно за да ја отстраните сувата кожа.
Откако ќе се истуширате, исушете се и потоа размислете да додадете природно растително масло, како маслиново или кокосово масло, за да ја навлажнете кожата.
Кога првпат ќе започнете со суво четкање, најдобро е лесно да се четкате. Како што се навикнувате, можете да го зголемите притисокот.