Сокот од цреша ја елиминира несоницата и ја подобрува меморијата

Сокот од цреша ја елиминира несоницата и ја подобрува меморијата

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Дали знаете колку сокот од цреша е добар за вашето здравје? Подобар сон, подобрена меморија, ублажување на болките во мускулите и зглобовите се само дел од можните придобивки од овој напиток.

Црешите се вистинско чудо на природата бидејќи содржат изобилство на хранливи и корисни состојки кои го штитат здравјето. Списокот на придобивки од оваа црвена бобинка е навистина импресивен.

Што може да направи сокот од цреша?

Предизвикува несоница

Сокот од цреша содржи триптофан и го поттикнува лачењето на мелатонин, кој е неопходен за да заспиеме. Ако страдате од несоница или често се будите уморни, почнете да пиете чаша сок од цреша навечер пред спиење за да ви помогне да заспиете и да спиете подолго. Во една пилот студија од 2018 година која ги испитуваше ефектите на сокот од цреша врз несоницата, повеќето испитаници го зголемија времето на спиење за 84 минути.

Олеснува гихт

Гихтот е болна форма на артритис што се јавува кога урична киселина се акумулира во телото. Според Фондацијата за артритис, „преглед на шест студии од 2019 година покажа дека сокот од цреша значително ги намалува нивоата на урична киселина и ја намалува фреквенцијата на нападите на гихт. Други истражувања покажаа дека сокот од цреша може да ја ублажи болката во зглобовите кај луѓето со остеоартритис“.

Го забрзува опоравувањето на мускулите после тренинг

Многу спортисти пијат сок од вишна за да го забрзаат опоравувањето на мускулите и да ја ублажат болката, но дали навистина функционира? Студијата во списанието на Меѓународното друштво за спортска исхрана објавена во 2010 година, се занимаваше со намалување на болката по трчање на долги патеки.

Учесниците кои го пиеле овој сок два пати на ден 7 дена пред настанот и на денот на трката пријавиле помало зголемување на болката по трката, во споредба со плацебо групата. Истражувачите го припишаа овој резултат на природниот антиинфламаторен и антиоксидативен капацитет на црешите.

Ја подобрува меморијата

Освен што го подобрува физичкото тело, сокот од цреша може да го подобри и умот, односно когнитивните функции. Ова се припишува на полифенолите, антоцијаните и меланинот. Овие биоактивни соединенија можат да го намалат воспалението и оксидативниот стрес. А тоа се фактори кои придонесуваат за дегенеративни нарушувања на мозокот, како што се Алцхајмерова и Паркинсонова болест.

Го намалува крвниот притисок

Сокот од цреша е една од многуте намирници со висока содржина на калиум, па затоа се препорачува за луѓе со висок крвен притисок. Ако се консумира често, може да го намали ризикот од мозочен удар.

Промовира губење на тежината

Благодарение на неговите антиинфламаторни својства, напитокот од цреша може да помогне да се ослободите од вишокот килограми. А особено им помага на оние кои имаат наталожено сало околу стомакот. Се разбира, ова се однесува на свежо исцедениот сок од цреша (како и сето она што е споменато погоре), кој не содржи додадени шеќери, адитиви и конзерванси.

Го подобрува видот

Морковите добиваат големо внимание поради нивната поврзаност со подобар вид, но не треба да се занемарат ниту вишните. Едно истражување покажа дека пациентите со глауком пријавиле подобрување на видот и намалени симптоми по земањето антоцијани, соединение кое се наоѓа во сокот од вишна.