Колку добро ги познавате мажите: факти кои може да ве изненадат

Колку добро ги познавате мажите: факти кои може да ве изненадат

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Кој е вашиот одговор на ова прашање „колку добро ги познавате мажите“? Во оваа статија ќе најдете многу интересни (и корисни) информации.

И вашата сакана личност се соочува со хормонални промени. И има многу повеќе што го мачи. Следниве се неколку многу важни информации кои ќе ви помогнат подобро да ја разберете вашата поубава половина.

Колку добро ги познавате мажите: Дали знаевте дека…

И мажите имаат женски хормони

Мажот и жената навистина се надополнуваат еден со друг, од физиолошка гледна точка. Платоновиот мит за две половини сè уште има смисла – женското тело содржи машки хормони, машкото не може да постои без женското. Особено, без естрадиол, најактивниот женски хормон-естроген. Се произведува во нашите јајници и надбубрежни жлезди, а кај мажите – во тестисите, надбубрежните жлезди и периферните ткива.
Возрасен маж произведува околу 40 mcg естрадиол дневно. Овој хормон, инаку, игра важна улога во машката плодност. Покрај тоа, на мажот му се потребни женски хормони за силни коски. Додека машките хормони ни се потребни за здрави коски и мускули, како и добра сексуална желба.

Според професорот Ричард Шарп од Лондонскиот центар за репродуктивна медицина, разликата помеѓу мажите и жените е во тоа што женските тела претвораат повеќе тестостерон во естроген отколку телото на мажите. Жените со покачено ниво на тестостерон обично имаат високо либидо, се повесели, поенергични и поактивни и поактивни во постигнувањето успех во кариерата. Но, тие мора многу почесто да одат на депилација.

Само затоа што е мускулест не значи дека е добар во кревет

Силата на машката сексуална желба зависи од тестостеронот. Но, тоа не значи дека силен, мускулест маж ќе биде добар во кревет. Силната вилица, широките рамења и мускулите се секундарни полови карактеристики – за нив е одговорен машкиот Y хромозом. Наследноста, исто така, влијае на формирањето на фигурата: висок и храбар татко има поголема веројатност да има син Шварценегер отколку Вуди Ален. Инаку, сексуалниот живот на Вуди Ален е легендарен, а Шварценегер е познат главно по бицепсите.

Нивото на тестостерон го достигнува својот врв во зори

Факт е дека лачењето на тестостерон кај мажите не се случува постојано, туку епизодно. Затоа нивото на овој хормон во крвта варира во текот на денот, и тоа многу значително. Нивото на тестостерон достигнува максимум помеѓу 2 и 6 часот по полноќ (заради тоа сакаат секс во зори), додека нивото на тестостерон е најниско околу 13 часот. Кај жените врвот на сексуалната желба се јавува околу 16 часот. Точно, кај мажите, дневните хормонални флуктуации не влијаат на расположението толку многу како кај жените. Или само учат да го кријат тоа во детството…

Успешните мажи имаат повеќе тестостерон

Има одредена вистина во ова. Научниците од Харвард открија директна врска помеѓу тестостеронот и развојот на десната хемисфера на мозокот. Кај мажите со високо ниво на тестостерон, левата хемисфера била помалку развиена, додека десната, напротив, била подобро развиена.
Значи, таквите луѓе имаат исклучителни способности за просторно-фигуративно размислување, математика, архитектура, геометрија и други науки, како и креативност. Кај мажите со развиено размислување на десната хемисфера, секоја дојдовна информација не само што се памети, туку веднаш се преиспитува и синтетизира, создавајќи нов информативен производ. Затоа, меѓу научниците постои мислење дека тестостеронот е моторот на цивилизацијата. Често се нарекува и статус хормон.

Некои мажи стареат побрзо од другите

Повторно се работи за хормони. Тестостеронот почнува да се произведува во тестисите на машкиот фетус додека тој се уште е во утробата, а неговото производство достигнува врв во адолесценцијата. Благодарение на тестостеронот, кај адолесцентите почнуваат да растат пенисот, брадата, мустаќите и доаѓа до прераспределба на поткожното масно ткиво според машкиот тип, се менува бојата на гласот и на крајот се појавува сексуална желба.
Со возраста, количината на овој хормон постепено се намалува за секој маж според индивидуалната генетска програма. Во просек, по 30-тата година, нивото на тестостерон се намалува за 1-2% годишно. Инаку, мажите со прекумерна тежина по 30-тата година имаат 10-20% помалку тестостерон во крвта секоја година.

И мажите поминуваат низ менопауза

Подобро е да не употребувате такви термини во присуство на партнерот бидејќи ќе го фати паника. Таканаречената андропауза не се јавува толку интензивно како менопаузата кај жените, но се уште нема спас од неа. Нивото на тестостерон постепено се намалува со текот на годините. Симптоми: нарушена меморија и внимание, проблеми со ерекцијата и либидото, зголемено потење и замор. Најефективна терапија е сексот и спортот. И уште подобро – да се заљуби, како кога имал 17 години.