Што да јадете за време на кето диетата: Топ 12 намирници

Што да јадете за време на кето диетата: Топ 12 намирници

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Оваа диета станува се попопуларна, а доколку се прашувате што да јадете за време на кето диетата, ви нудиме дури 12 предлози.

Кето диетата сè уште е еден од најпопуларните режими на исхрана. Иако има несакани ефекти, овој начин на исхрана се покажал како ефикасен за слабеење и за контрола на шеќерот во крвта.

Генерално, диетата се заснова на ограничување на јаглехидратите на 20 до 50 грама дневно. Додека некои луѓе целосно ги исклучуваат јаглехидратите, други ја бројат нето количината, што се однесува на количината на јаглехидрати минус количината на влакна. Иако диетата изгледа предизвикувачка и комплицирана, всушност не е така.

Што да се јаде за време на кето диетата?

1. Животински протеини

Рибите и морските плодови се кето-пријателски. Покрај тоа што рибата не содржи јаглехидрати, таа е богата со омега 3 масни киселини, витамини од групата Б, калиум и селен. Кога станува збор за морска храна, количината на јаглехидрати варира. Ракчињата, на пример, не содржат јаглехидрати, но остригите и октоподот содржат.

2. Месо

Свежото месо не содржи јаглехидрати и е богато со витамини од групата Б, како и со минерали. Совет е да изберете месо од животни кои се хранат со растенија, бидејќи ова месо содржи најмногу омега 3 масни киселини.

3. јајца

Јајцата се богати со протеини, а едно јајце содржи помалку од еден грам јаглехидрати. Покрај тоа, јајцата влијаат на лачењето на хормоните кои предизвикуваат ситост. Сепак, советот е да не претерувате бидејќи жолчките може да го зголемат нивото на холестерол.

4. Млечни производи

Кога станува збор за сирењата, тие содржат многу малку јаглехидрати и многу протеини, здрави масти и калциум.

Најдобрите кето сирења се: сино сирење, чедар, бри, намаз со сирење, козјо сирење, фета, маскароне, моцарела, пармезан, швајцарско и младо сирење.
Во кето диетата, покрај сирењето, дозволено е јогурт, кефир, како и животинско и растително (незасладено) млеко.

5. Салата

Зелениот лиснат зеленчук содржи многу малку јаглени хидрати и многу антиоксиданси, минерали и витамини. Во овој случај најдобро е да јадете кељ, спанаќ, блитва и зелена салата.

6. Зачини

Најдобрите кето зачини се маточината, нането, ориганото, коријандерот, босилекот, рузмаринот, магдоносот, жалфија и мајчина душица.

7. Зеленчук

Во кето диетата се дозволени сите видови пиперки, без разлика дали се свежи или технички обработени (варени, печени). Заедно со пиперките, можете да јадете тиквички, тиквички, маслинки, аспарагус, брокула, зелка, карфиол, печурки, краставица, модар патлиџан, домати, ротквици, целер, зелка и репа.

Избегнувајте зеленчук богат со јаглехидрати, како што се компири, кромид и пченка.

8. Ореви

Јаткастите плодови и семките се премногу богати со добри масти и имаат мала количина на јаглени хидрати. Кето-пријателски се: бадеми, ореви, чиа семе и семе од лен.

9. Бобинки

Општо земено, овошјето содржи големи количини на јаглени хидрати, но бобинки не спаѓаат во оваа категорија. Затоа слободно јадете малини, капини, боровинки, брусница, јагоди…

10. Чоколади

Темното чоколадо и органското какао се вкусни извори на антиоксиданси и изненадувачки, чоколадото е дозволено во кето диетата. Но онаа со 70% какао.

11. Маслиново масло

Маслиновото масло има бројни придобивки за нашето здравје и се препорачува при подготовка на храна за време на кето диетата. Покрај маслиново масло, можете да користите и масло од авокадо и путер.

12. Кето пијалоци

Кога станува збор за консумирање пијалоци, кето диетата овозможува незасладен чај и кафе, како и многу вода.