Статус кво: Македонија останува на срамното 162 место!

Македонската фудбалска репрезентација ќе ја заврши 2016 година на 162 позиција на ранг листата на ФИФА.

Светската куќа на фудбалот денеска ја објави последната листа, а на неа очекувано нема промени за нас, со оглед на фактот дека немавме ФИФА активности во месец декември.

162-та позиција е најслаб ранг во нашата историјата, а и срамен со оглед на фактот дека сме во друштво на репрезентации како Белизе, Аруба, Гибралтар, Сао Томе и Принципе…

Во Топ 10 селекциите нема никаква промена во однос на ноемврискиот рангирање. Аргентина е на чело пред Бразил и Германија, а потоа следат Чиле, Белгија, Колумбија, Франција, Португалија, Уругвај и Шпанија.