SpaceX испишува историја: Реакцијата на Елон Маск кога Falcon 9 ракетата успешно слета


Три дерби натпревари овој викенд ↓↓↓


Основачот на SpaceX, Елон Маск, за јавноста не е познат како нешто посебно емоционално експресивен тип. Кога ќе се појави во јавност тој е прилично воздржан, лежерен и без посебни изблици на емоции.

Но, National Geographic на нивното видео го прикажуваат во сосема поинакво светло од она кое ние го знаеме, а кое очигледно го крие под површината од погледите на јавноста. Видеото го прикажува Маск како го набљудува првото успешно полетување и слетување на нивната ракета Falcon 9 на Флорида.

Слетувањето, кое се случи пред точно една година, на 21 декември, 2015, го означи историскиот момент една приватна ракета од приватна компанија за летови во вселената успешно да полетиа и повторно да слета на цврсто тло. Тоа беше возбудлив момент за сите технолошки фанови на SpaceX, а ниту Елон не остана рамнодушен на тоа, каков што обично знае да биде.