Сончева и топла среда

Денес, среда, 19. мај, времето денеска во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 27 Целзиусови степени, Маврово 16, Охрид 21, Битола 27, Крива Паланка 23, Берово 22, Кавадарци 28, Дојран 29.

За утре прогнозата е променливо облачно и свежо време со повремен локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен и северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 11 до 24 степени.