Сончева и потопла среда

16-от јунски ден во Maкедонија носи сончево и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 6 до 15, а максималната ќе достигне од 19 до 31 Целзиусов степен.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 28 степени.

Маврово 19, Охроид 24, Битола 26, Крива Паланка 24, Берово 22, Кавадарци 29, Дојран 31.

Во следните денови во попладневните часови ќе има појава на локална нестабилност со краткотраен дожд и ретки грмежи, особено во планинските региони. Температурите ќе бидат во постепен пораст.