Скоро две години не ја миеше косата со шампон – еве го ефектот од тој експеримент


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Кејли Томас имаше проблеми со мрсна коса и беше убедена дека скапите шампони ќе ги решат нејзините маки, па на разни препарати за коса потроши вистинско мало богатство. Сепак, и после такви скапи третмани, следниот ден нејзината коса беше мртва и мрсна.

Во такви за неа трауматични моменти, таа одлучила целосно да ја истрижи својата коса и да ја остави да порасне одново, во целосно природно издание, но ниту тоа не беше решение за нејзиниот проблем. Откако ги прочитала советите од една блогерка специјализирана за оваа проблематика, а која не користела шампон две години, Кејли одлучи и таа да го проба тој рецепт. Резултатите биле импресивни.

„Најважно е да бидете истрајни, дури и во оние моменти кога ви се чини дека косата ви е во најлоша состојба“, вели Кејли. Бидејќи таа не можела да издржи да не ја измие косата на некаков начин, прочитала дека глината може да биде од помош, но иако е одлична за детоксикација, таа е остра за косата, па тоа не е долгорочно решение.

Кејли денес, како алтернатива, користи мешавина од тревки во прав, а најважно е дека тоа средство за чистење во себе не содржи никакви хемикалии. Откако престана да користи шампон, Кејли заклучи дека нејзината коса побрзо расте, а добила и на дебелина и волумен на влакното.