Скапичко е да јаде човек во рестораните од славниот готвач Нусрет (фото)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Планетарно популарниот турски готвач Нусрет Гокче, кој на социјалните мрежи е познат како „Salt Bae“ отвори ресторан во Лондон.

Меѓутоа, и покрај уживањето во неговите специјалитети, луѓето се шокирани од цените во ресторанот на славниот готвач.

Нусрет Гокче, попознат како „Salt Bae“, е турски месар и готвач кој стана популарен, верувале или не, само поради начинот на кој го зачини месото. Откако ќе го исече стекот, го посолува свиткувајќи ја раката во лактот, па солта паѓа по целата подлактица, па сѐ до месото. И тоа движење му донесе слава и милиони, па сега има се повеќе светски градови каде Нусрет ги отвора своите ресторани.

Во моментов Нусрет има 17 ресторани, а неодамна беше отворен еден во Лондон, каде што луѓето беа шокирани од цените.

Имено, еден човек го сподели на Твитер по вечерата во овој ресторан, што покажува дека сметката изнесувала 1.812 фунти, а 236 фунти им се наплатувало на гостите само за бакшиш.

Осум гости на масата платиле за таква сметка, а луѓето биле изненадени и од цената на „Кока-Кола“, која чини девет фунти, како и фактот дека за четири „Ред Бул“ им наплатиле 44 фунти.

„Што по ѓаволите е златен бургер? 100 фунти, дали е тоа најдобриот бургер во светот? И 630 фунти за стек? Јас би одбил да платам и да излезам, ова е лудо“, напишал еден твитерџија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et)