Сив и облачен четврток


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Десеттиот декемвриски ден во Македонија носи облачно време со повремени врнежи од дожд, претежно во источните делови каде на места ќе бидат и поројни. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од 3 до 8, а дневната од 8 до 13 Целзиусови степени.
Во Скопје, претежно облачно со утринска магла. Утринската температура ќе се спушти до 4, а дневната ќе достигне до 10 степени.

Во следниот период ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. На планините врнежите ќе бидат од снег и ќе се зголемува висината на снежната покривка. По котлините ќе има појава на утринска магла. Во почетокот на наредната седмица времето ќе се стабилизира, но ќе дува засилен северен ветер.