Си грми лабаво: Со спуштен покрив на кабриолетот на минус 6 степени


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Австриски полицијци уапсија еден возач кој управувал автомобил под дејство на наркотици, откако им го привлекол вниманието со еден „ситен“ детал – го возел своето возило-кабриолет со спуштен покрив на температура од минус шест степени Целизусови.

Дваесет и четиригодишно момче кое изјавило дека не чувствува студ, тврдел дека во ткава состојба возел 23 километри од градот Линц до Велз во северниот дел на Австрија.

Дополнително било утврдено дека возачот нема ни возачка дозовла, која му била одземена „многу одамна“ поради кривични дела поврзани со наркотици.

Австрија, како и најголемиот дел од централна Европа, од почетокот на годинава е зафатена од студен бран со дневни температури од минус десет до минус два степени.