Сè за популарниот серум за лице наречен природен ботокс

Сè за популарниот серум за лице наречен природен ботокс

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Ако сте го посетиле TikTok дури еднаш во изминатите неколку недели, наидовте на барем една рецензија за бакарниот пептиден серум што го нарекуваат природен ботокс.

Во моментов, убедливо најпопуларната состојка за нега на кожата што ја користат it-girls се пептидите. Токму тие се појавуваат во секој вирусен производ чиишто критики го освојуваат TikTok. Блескава кожа, затегнато лице, борба против првите знаци на стареење – ова се сите ветувања зад пептидите. Но, за жал, научните студии се уште се во зародиш.

Сепак, постои една посебна група на пептиди, бакарни пептиди, за кои имаме докази црно-бело – докажано е дека имаат широк спектар на придобивки, од заздравување на раните до формирање на колаген во кожата на лицето. Тие ги имитираат природните пептиди што ги произведува нашата кожа и затоа се нарекуваат природен ботокс.
Едно предупредување на самиот почеток: ако одлучите да пробате бакарни пептиди, подгответе го паричникот. Тие не се користат толку често во козметичките производи, а кога некој бренд ги користи, производот не е евтин.

АКТИВНИ СОСТОЈКИ: бакарни пептиди, хијалуронска киселина, матриксил, аргирелокс

Зошто бакарниот пептиден серум е толку моќен?

Пред се, оние сјајни бакарни пептиди! Кога се применуваат локално, тие имаат потенцијал да дејствуваат како антиоксиданти, помагајќи со сè, од омекнување на фините линии до зголемување на производството на колаген. Неколку студии ја истражуваа ефикасноста на бакарните пептиди во негата на кожата, а една студија покажа дека кога се нанесуваат на кожата, бакарните пептиди помагаат во заздравувањето и регенерацијата на раните, покрај тоа што имаат антиоксидантни и антиинфламаторни ефекти. Важно е да се земе предвид остатокот од вашата рутина кога користите бакарни пептиди, бидејќи одредени активни состојки може да ја попречат нивната ефикасност. Тоа се: ретинол, АХА киселини, гликолна киселина и витамин Ц.
Овој специфичен вирусен серум има уште една моќна состојка – Аргирелин. Тоа е синтетички пептид што некои експерти го споредуваат и со ботоксот поради неговата способност да го спречи движењето на мускулите што предизвикува брчки. Тоа потенцијално може да помогне во производството на колаген, задржување на влага и формирање на брчки.

Што велат коментарите на серумот за бакар пептид?

Според прегледите на уредниците за убавина, текстурата на серумот е лесна, слична на гел. Доста е густа, па мора да седи на кожата некое време пред да се апсорбира. Има специфичен лут мирис кој можеби не им се допаѓа на сите, но – што е тоа во споредба со ефектите (ако се задоволувачки, се разбира)?
Резултатите се видливи веднаш по нанесувањето, но тие се краткотрајни. Кожата се чувствува затегната и видливо пополна. Сепак, тие го критикуваат овој серум дека не хидрира доволно и препорачуваат да го користите во комбинација со силна хидратантна состојка.

Првите трајни резултати се гледаат по две недели кога кожата станува поцврста и помазна. Сепак, како што тврди производителот, потребно е да се има трпение, да се нанесува секојдневно најмалку 6 до 8 недели за да се согледаат сите можности на овој серум.