Најубавиот кармин оваа сезона и како да го носите

Најубавиот кармин оваа сезона и како да го носите

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Колку и да се појават нови нијанси и да никнат како печурки по дождот, ништо не може да го симне црвениот кармин од тронот. Како да го носите најубавиот кармин оваа сезона?

Како да го носите најубавиот кармин оваа есен и зима 2023/24.

Светлите усни се задолжителни оваа година, особено кога станува збор за црвениот кармин. Оваа есен во мода се сите нијанси на палетата: од класична „холивудска“ црвена до богата и готска цреша. Го сакаме црвениот кармин поради неговата способност брзо да го трансформира секојдневниот изглед и поради самодовербата што ја дава. Затоа собравме 5 трендовски идеи за шминка кои можете да ги испробате оваа есен. Пред да почнете да ја нанесувате вашата шминка, има неколку правила што треба да ги имате на ум кога носите црвен кармин.

Црвениот кармин многу ги нагласува сите несовршености и црвенило на лицето, па затоа идеалниот тен е задолжително правило за успешна шминка. Ако вашата шминка е за вечер, користете густа и долготрајна пудра. А за дневната верзија можете да нанесете полесни производи, дополнително маскирајќи ги недостатоците со коректор.
Усните треба да бидат добро навлажнети, особено ако изберете мат кармин. Пред да се шминкате, нанесете маска или дебел слој балсам за усни. Ако вашите усни се испукани и суви, пилинг на усните пред да нанесете црвен кармин.
Не ги занемарувајте облогите за усни ако сакате да постигнете совршено изедначена контура. Производите на база на восок нема да дозволат карминот да се размачка, а исто така ќе ја продолжи неговата издржливост.

Класични црвени усни

Црвените усни со мазна контура и беспрекорен тен никогаш нема да излезат од мода. За класичен изглед, изберете светло црвен кармин со ладни или топли нијанси – изборот зависи од вашата кожа. Црвените усни се светол акцент кој не бара никакви додатоци, но по желба шминката може да се комплетира со класичен или мек ајлајнер и нагласено превиткување на очните капаци.

Усни во боја на вишни

Доколку сеуште не сте успеале да го набавите додатокот во боја на вишна кој го сакаат модните инфлуенсери, пробајте шминка за усни во тренди нијанса. Изберете кармин со сатенска или сјајна завршница – светкавите завршетоци се во тренд во моментов. И пред да нанесете, користете молив за усни – темните нијанси не толерираат нерамна контура.

Омбре шминка

Црвената омбре шминка е уште еден тренд за оваа есен и зима 2023/24. За темен преглед, можете да користите темноцрвена сенка или црн молив – дури и молив за очи. Прво обојте ја контурата на усните или само аглите со темна боја, измешајте малку кон центарот на усните и преостанатиот простор пополнете го со црвен кармин. На посмелите ќе им се допадне опцијата со јасен црн преглед и светол кармин – оваа техника ни се врати од 90-тите.

Сјајни усни

Црвениот кармин со сјаен финиш ги прави усните пораскошни, нагласувајќи го нивниот волумен и правејќи ги поизразени. Доколку немате соодветен кармин, нанесете проѕирен сјај над мат кармин – ефектот ќе биде ист. Но запомнете дека сјајот треба да биде доволно густ за да не се стопи.

Мека контура

Црвените усни не бараат секогаш јасна контура, особено ако се повеќе пригушени нијанси на палетата. Ефектот на меката контура ја прави шминката полежерна и дискретна. За нанесување ќе ви треба мат кармин и четка. Нанесете како и обично, а потоа исчеткајте по контурата за да биде помалку груба и дефинирана. Друг начин е да го нанесете карминот со прстите. Оваа техника ќе помогне да се создаде ефект на бакнати усни со малку заматена контура – оваа шминка изгледа романтично и опуштено.