Пробиотик и антиалерген: Зошто кефирот е толку добар за здравјето?

Пробиотик и антиалерген: Зошто кефирот е толку добар за здравјето?

Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Кои се здравствените придобивки од кефирот и кога е подобро да се пие – наутро или навечер?

Ако здравјето и исхраната се аспекти за кои се грижите, тогаш сигурно знаете дека кефирот е добар за вашето здравје. Знаеме многу за придобивките од овој ферментиран млечен напиток: содржи бактерии кои го регулираат функционирањето на цревата, црниот дроб, срцето, крвните садови, тие се одговорни за цврстината на коските, убавината на косата. Не е важно дали ќе го пиете редовно, ќе го јадете како прелив на освежителна салата или ќе го комбинирате со куркума за релаксација. Овој млечен напиток е подеднакво корисен и за мажите и за жените. Па, сепак, кефирот има и свои контраиндикации. Дознајте кои се предностите и недостатоците на кефирот.

Кои хранливи материи содржи кефир?

Овој ферментиран пијалок има дури 12 главни хранливи материи:

 • Б витамини
 • Витамини А, Ц, К, Д
 • Амино киселини
 • Калциум
 • Фосфор
 • Магнезиум
 • Цинк
 • Железо
 • Бакар
 • манган
 • Калиум
 • Протеини

Придобивките од кефирот

 • Борба против штетните бактерии
  Особено, тој е ефикасен против Helicobacter pylori. Тоа влијае на желудникот и може да предизвика чир, гастритис, па дури и рак. Истражувањата покажаа дека редовната употреба на кефир ефикасно се бори против оваа бактерија. Исто така, кефирот го инхибира развојот на E. coli и салмонела.
 • Против алергии и астма
  Кефирот има антиалергиски својства, бидејќи го инхибира производството на антитела како одговор на можните надразнувачи и ги спречува воспалителните процеси.
 • Подобрено варење
  Ферментираниот млечен производ го подобрува метаболизмот и интестиналниот мотилитет, а исто така е извор на многу корисни микроорганизми, особено пробиотици. Спречува запек, дијареа, корисно е да се пие додека земате антибиотици.

Сепак, кефирот не се препорачува за хиперкиселост на желудникот.

 • Превенција на остеопороза
  Истражувањата покажаа дека употребата на кефир ја зголемува густината на коските, го зголемува нивото на калциум во телото, што помага да се намали остеопорозата (ова особено важи за постарите жени). За решавање на овој проблем се одговорни витаминот К2 кој го подобрува метаболизмот на калциумот и фосфорот кој го зајакнува коскеното ткиво.
 • Зајакнување на имунитетот
  Напитокот ги активира макрофагите, кои позитивно влијаат на имунолошкиот систем, ја зголемуваат отпорноста на инфекции и го стимулираат производството на антитела во тенкото и дебелото црево.
 • Варење на лактоза
  Кефир може да пијат дури и оние кои не можат да толерираат лактоза и за кои млекото е контраиндицирано. Во него (а исто така и во јогуртот), лактозата се претвора во млечна киселина за време на процесот на ферментација, која лесно се вари – симптомите на нетолеранција нема да се манифестираат.
 • Помага при дијабетес тип II
  Напитокот го намалува нивото на шеќер во крвта и е корисен за лекување на дијабетес.
 • Превенција на болести на кардиоваскуларниот систем
  Нормалната цревна микрофлора има позитивен ефект врз состојбата на сите органи, вклучувајќи ги и крвните садови и срцето. Затоа, кефирот му помага на кардиоваскуларниот систем. Витаминот К2 го регулира чистењето на крвните садови, а полисахаридите го намалуваат крвниот притисок и „лошиот“ холестерол.

Негативните страни на кефирот

Дали кефирот со толку многу квалитетни својства може навистина да му наштети на некого? Не навистина, но не се препорачува за употреба кај бебиња под 8 месеци и бремени жени и доилки.

Дали е добро да се пие кефир навечер?

Овој пијалок е погоден дури и за оние кои се на диета. Има малку калории и висока содржина на протеини, кои лесно се вари. Откако ќе испиете една чаша, гладот ​​ќе ви исчезне. Најдобро е напитокот да се пие на празен стомак, разладен.

Многу луѓе прашуваат кога е корисно да се пие кефир – наутро или пред спиење. Кефирот е одличен избор за појадок. Го подобрува функционирањето на нервниот систем, што значи дека ви дава енергија. По спиењето го елиминира лошиот здив, а исто така го подобрува апетитот.

Од друга страна, можете да го користите и навечер – чаша од овие пијалоци пред спиење го подобрува варењето, го намалува гладот ​​и не носи дополнителни калории (ова е особено важно за оние кои се на диета), го подобрува спиењето и апсорпција на корисни елементи. Сепак, важно е да се пие не подоцна од еден час пред спиење. Ако имате металоиди, подригнување, рефлуксна болест, производот е контраиндициран ноќе.