Се топи во уста: Колачот од 3 состојки по кој лудува интернет популацијата (видео)


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Никогаш полесно до вкусен десерт кој се топи во уста и кој ќе ве освои со едноставноста на приготвувањето и вкусот.

Состојки:

250 гр искршено бело чоколадо
220 гр крем сирење
6 големи јајца

Начин на подготовка:

Сите намирници пред подготовката треба да бидат на собна температура. Потоа следат неколку лесни чекори. Чоколадото растопете го на пареа, ставете го во сад, оставете го малку да се излади, па измашајте го со жолчките.

Одвоените белки полека разматете ги, без премногу мешање, па измешајте ги со чоколадото и сирењето. Ставете сè во кружен калап за печење со малку вода.

Рерната треба да биде загреана на 170 степени, а колачот печете го максимално 45 минути. Капалот претходно намачкајте го со путер.