Санчез одбива нов договор: Сити и Јуве спремни за офанзива!


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Најдобриот играч на Арсенал Алексис Санчез сеуште не го продолжил договорот со „топџиите“ па голема е веројатноста да го напушти „Емирати“ на крајот на сезоната.

Договорот на Санчез со Арсенал истекува во 2018 година, а преговорите за нов договор веќе подолго време се во застој, па медиумите тврдат дека Чилеанецот сака да ја промени средината.

Неговиот агент и клубот беа во преговори веќе неколку месеци, но наводно високите барања на фудбалерот беа причината за прекинот на истите. Наводно, Санчез сакал да добие двојна заработка од сегашната, што било неприфатливо за челниците на Арсенал.

Таквата ситуација внимателно ја следат Манчестер Сити и Јувентус кои сакаат да го доведат Чилеанецот во своите редови и се спремни да понудат 50 милиони евра за неговиот потпис.

Доколку Санчез не потпише нов договор со Арсенал до крајот на сезоната, тогаш „топџиите“ ќе бидат приморани да го продадат следното лето.