Се откажа од наследниот вртоглав годишен буџет: Холандската принцеза ќе води обичен студентски живот


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Наследничката на холандскиот трон, принцезата Амалија, од септември ќе почне да студира на Универзитетот во Амстердам, објави Кралската информативна служба (РВД).

Од Кралската информативна служба побарале да се почитува нејзината приватност за време на нејзиниот престој во кампусот.

Најстарата ќерка на кралот Вилијам-Александар ќе студира политички науки и економија од септември и ќе живее под кирија со уште неколку студенти, соопшти РВД.

Принцезата Амалија, која повремено работеше како келнерка додека одеше на училиште, почна да презема некои свечени должности за „Портокаловиот дворец“ откако минатата година наполни 18 години. „Портокаловиот дворец“ ја задржа поддршката од повеќето Холанѓани.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Koninklijk Huis (@koninklijkhuis)

Иако планира да живее во јавна служба, попрво не би сакала да седи на тронот некое време, изјави принцезата Амалија во одобрената биографија објавена минатата година.

Амалија минатата година објави дека нема да добива годишен надоместок од околу 1,6 милиони евра во следните неколку години, на што има право кога ќе наполни 18 години во декември. Принцезата испрати писмо до холандскиот премиер Марк Руте во кое го информира за својата одлука. Таа рече дека ќе ги врати парите кои ќе продолжат да ѝ стигнуваат на сметка сѐ додека студира.

„Би се срамела да ги добијам сè додека не можам да понудам доволно за возврат и сè додека знам дека им е многу потешко на другите студенти, особено во овие неизвесни пандемични времиња“, напишала принцезата.