Рубљев призна дека позитивен на Ковид влегол во Австралија – „може уште сум позитивен ако се тестирам“


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Рускиот тенисер Андри Рубљев предизвика реакции со својата изјава дека позитивен допатувал во Австралија Опен. Оваа негова изјава беше дочекана со реакции поради се што му се случуваше на Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ после 12-дневна сага беше депотиран и доби забрана за влес во Австралија откако властите не му го признаа „лекарското иземање“ да влезе невакцинирани во земјата. Сега Рубљев потврди дека тој влегол позитивен.

„Не бев тестиран затоа што само што прележав ковид-19. Кога доѓав во Австралија уште бев позитивен. Но, нивото да ја проширам болеста беше премала. Ми беше дозволено да влезам во Австралија и да поминам 10 дена карантин. Ако се тестирам можеби се уште сум позитивен, сигурно е дека повеќе не сум опасен да јап ренесувам болеста. Затоа не правам ПЦР тестови“, изјавил Рубљев.