Припадник на полската војска загина на границата со Белорусија


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Од полската армија потврдија дека еден нивни војник загина на источната граница на земјата со Белорусија, додавајќи дека неговата смрт била последица на „несреќа“ и дека „нема вмешана трета страна“.

Војникот бил распореден на границата пред околу една недела, се вели во соопштението на полската 17-та Вјелкополска механизирана бригада. Според прелиминарниот извештај, неговото оружје случајно испукало и во инцидентот немало трети лица.

Починатиот војник, исто така, никогаш не стапил во контакт со мигранти за време на неговата служба на границата, соопшти командата на бригадата, додавајќи дека војската го информирала семејството на мажот и им дава психолошка поддршка.

Инцидентот се случува во време на зголемени тензии долж границата меѓу Полска и Белорусија, што ја натера Варшава да ја засили граничната безбедност таму, поради приливот на мигранти за кој ЕУ ја обвинува за политиката на „хибридна војна“ на Минск, која ги охрабрува мигрантите да тргнат по нов пат кон Европа преку белоруската територија.

Минск ги негира сите обвинувања и вели дека едноставно не може да си дозволи да ја заштити ЕУ од приливот на мигранти поради големите санкции наметнати на Белорусија.