Претседателската трка ја намалува вредноста на доларот


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Светските берзи и американскиот долар бележат пад по сигналите дека претседателската трка станува се потесна меѓу кандидатите на демократите и на републиканците Хилари Клинтон и Доналд Трамп.

Инвеститорите веќе неколку недели сметаа на тоа дека Клинтон уверливо ќе победи со оглед на резултатите од анкетите кои покажуваа неколку проценти предност пред Трамп.

Но, по најновата покрената истрага од страна на ФБИ во врска со приватните мејлови на Клинтон, анкетите покажуваат дека Трамп за прв пат води пред Клинтон. Неизвесноста на трката доведе до пад на вредноста на доларот за еден процент спрема еврото.