ПРЕСМЕТАНО: Мбапе е најскап фудбалер на светот, Меси на 6-то место!


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Ѕвездата на Пари Сент Жермен, Килијан Мбапе е фудбалер со највисока финансиска вредност во моментов, пресмета Институтот за фудбалска статистика (CIES).

Францускиот суперталент е процднет на 216,5 милиони евра со оглед на неговите квалитети и кариерата која ја има пред себе. Втор на листата е напаѓачот на Тотенхем, Хари Кејн кој е проценет на 197,3 милиони евра, а на трето место е Нејмар – 197 милиони евра.

Интересен е фактот дека двете најголеми фудалски ѕвезди кои доминираа последната деценија, Лео Меси и Кристиано Роналдо не се на челните позиции. Аргентинецот е на 6-то место, додека Португалецот го нема ни во првите 15. Тоа е така поради фактот што возраста и должината на договорот играат голема улога во проценката.

Најскапите фудбалери на светот:

1 Килиан Мабе (ПСЖ) – 216,5 милиони евра
2. Хари Кејн (Тотенхем) – 197,3 милиони евра
3. Нејмар (ПСЖ) – 197 милиони евра
4. Мохамед Салах (Ливерпул) – 173 милиони
5. Филипе Којтињо (Барселона) – 171,3 милиони евра
6. Лионел Меси (Барселона) – 170,6 милиони евра
7. Рахим Стирлинг (Манчестер Сити) – 164,6 милиони евра
8. Ромелу Лукаку (Ман Јунајтед) – 164,3 милиони евра
9. Деле Али (Тотенхем) – 163.4 милиони евра
10. Антоан Грозман (Атлетико Мадрид) – 157,7 милиони евра
11. Пауло Дибала (Јувентус) – 155,6 милиони евра
12. Кевин де Брујн (Манчестер Сити) – 150,4 милиони евра
13. Пол Погба (Манчестер Јунајтед) – 130,5 милиони
14. Едерсон (Ман Сити) – 102 милиони евра
15. Самуел Умтити (Барселона) – 99,2 милиони евра

Најскапи голмани:

Најскапи дефанзивци:

Најскапи играчи за врска: