Спорт

Пред мечот му се случи трагедија, тој излезе на терен и донесе победа за тимот (видео)

Френк Лампард во 2008 година играше против Ливерпул неколку дена откако ја загуби својата мајка, постигна гол од пенал и го прослави со многу емоции.

Последен познат случај во кој се случи трагедија на некој спортист е тој на Дерек Формело, фудбалерот на Сакраменто Републик, кој пред мечот остана без татко.

Три часа пред средбата Формело дознал дека татко му ја загубил битката со ракот, но таа информација ја чувал за себе, па не им кажал ништо на соиграчите и решил да игра против Торос.

При резултат 1-1, на десет минути пред крајот, Формело постигнал гол за 2-1, па го совладаа емоциите и почна да плаче.

To Top