После десет години, повторно во оптек авионската линија Скопје – Атина


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓По пауза од 10 години, од скопскиот аеродром денес повторно се пушта во оптек авионската директна линија Скопје – Атина, на која ќе сообраќа грчката авиокомпанија „Ејџиан Ерлајнс“.

На настанот се најавени обраќања на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот за земски операции во „Ејџиан Ерлајнс“, Панос Николаидис и на генералниот директор на ТАВ Македонија Алпер Ерсој.

На новата авиолинија, согласно зимскиот ред на летање, ќе се реализираат летови двапати неделно, секој четврток и вторник.

Како што објави МИА, Скопје и Атина ќе ги поврзе авион на „Олимпик Ер“, подружница на „Ејџијан Ерлајнс“, а летовите ќе бидат со авион „Кју400“ со капацитет од 78 патници.