Почина Марина Туцаковиќ – авторка на едни од најпознатите музички текстови на Балканот


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


На 67-годишна возраст почина Марина Туцаковиќ, текстописец која одбележа цела една музичка генерација на Балканот.

Туцаковиќ последните денови од животот ги помина во КБЦ Драгиша Мишовиќ, каде што беше префрлена затоа што и се слоши во вторникот, 14 септември, кога ја ставија на респиратор, и била позитивна на корона вирусот.

На почетокот на 2018 година, и бил дијагностициран малиген тумор на дојката, по што наскоро била оперирана.

На возраст од деветнаесет години, таа започна да пишува текстови за песни, главно поп, а подоцна и за турбо -фолк жанрот – со што ги дизајнираше текстовите на песните што денес се балкански и светски хитови.

Марина е родена на 4 ноември 1953 година во Белград. Дипломирала на Економскиот факултет во Белград. Нејзиниот живот го одбележаа бројни среќни, но и болни моменти, а сите тие ги живееше со поддршка и љубов на сопругот Александар Фута Радуловиќ. Марина и Александар го имаат синот Милан, а нивниот втор син Милош ненадејно почина во 2008 година. Неговото безживотно тело го пронашол во домот на семејството Радуловиќ неговата тогашна девојка Саса. Марина никогаш не се опорави целосно од тоа, и во една прилика призна дека размислува за самоубиство, но сепак се сврте кон работата и најде утеха во она што најдобро го прави, пишување песни. Марина рече дека би сакала да биде анонимна личност и не сакала многу да се појавува на телевизија, а кога се појави на почетокот на кариерата, беше под стрес кога требало да оди на шоу. Слободното време го поминувала со семејството со заеднички ручек, а навечер се собирале и разговарале. Понекогаш дури знаеле да одат на патувања.

Марина ја започнала својата кариера соработувајќи со групата Зана, за што го напиша хитот „Додирни ми колена“, кој беше објавен во 1982 година и веднаш стана хит. Инаку, таа соработува со музичарите од српското говорно подрачје. Таа е авторка на текстовите на Цеца, Драгана Мирковиќ, Јелена Карлеуша, Лепа Брена, Здравко Чолиќ, групата Зана, Тоше Проески, Џеј, Жељко Самарџиќ, Аца Лукас, Саша Матиќ …

Таа понекогаш наоѓала инспирација во приказните за „обичните“ луѓе што ги познавала цел живот.Посочува дека имало една интересна работа, а тоа е нејзината способност да ги предвиди нештата.Покрај тоа што била соработник и има одлична деловна соработка со многу поп -уметници, Марина била исто така одлична пријателка со нив и приватно.

Некои од најпознатите соработки на Туцаковиќ биле со Оливер Мандиќ, Светлана Цеца Ражнатовиќ, Драгана Мирковиќ и Јелена Карлеуша. Со Оливер Мандиќ, контроверзен уметник и изведувач, Марина имала одлична соработка, и покрај тоа напишала и одлични текстови: „Потпри се на мене“, „Не е за неа“, „Се смеам и би плачел “,” Само небото знае “,” Јас ќе бидам твое “…

Позната е соработката помеѓу Марина и Цеца, која за неа направи 12 албуми.

Марина беше дел од жирито во реалното шоу „Операција триумф“ во 2008 година, во кое настапија натпреварувачи од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Македонија.По смртта на нејзиниот син Милош, таа се повлече од медиумите, но се врати во 2014 година како член на жирито во музичката програма „Пинкови ѕвездички“.