Почина Ивана Трамп, првата сопруга на Доналд Трамп


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Првата сопруга на бившиот американски претседател Доналд Трамп, Ивана Трамп, почина на 73-годишна возраст соопшти во четвртокот Доналд на својата социјална платформа Truth Social.

„Многу сум тажен што ги информирам сите оние што ја сакаа, кои ги има многу, дека Ивана Трамп почина во својот дом во Њујорк“, рече Доналд Трамп во објава на социјалната медиумска платформа.

Двојката се венча во 1977 година, а се разведе во 1992 година. Тие заедно имаа три деца: Доналд Џуниор, Иванка и Ерик.

„Ивана Трамп беше борец. Таа побегна од комунизмот и ја прегрна оваа земја. Таа ги научи своите деца на цврстина и жилавост, сочувство и решителност“, се вели во соопштението на семејството Трамп. Таа пораснала под комунистичка власт во поранешна Чехословачка.

Ниту во изјавата на семејството Трамп, ниту во објавата на поранешната претседателка не се споменува причината за нејзината смрт.