По стапките на тато: Малиот од Руни потпиша за академијата на Манчестер Јунајтед


Три дерби натпревари овој викенд ↓↓↓


11-годишниот Каи Руни, син на фудбалската легенда Вејн Руни, се приклучи на фудбалската академија на Манчестер Јунајтед откако потпиша договор со клубот во кој неговиот татко одигра 559 натпревари и даде 253 голови со кои е најдобриот стрелец во историјата на „Црвените ѓаволи“.

Каи Руни, кој ги следи стапките на неговиот татко Вејн, важи за сериозен талент и отсега за неговиот напредок ќе се грижи Манчестер јунајтед.

Вејн Руни на социјалните мрежи објави фотографија од моментот кога неговиот син Каи го потпишуваше договорот.

Руни напиша: „Горд ден. Каи потпиша за Манчестер јунајтед. Продолжи со напорната работа синко“.