По што се разликува женското сексуалното сценарио од машкото?

По што се разликува женското сексуалното сценарио од машкото?

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Се разбира, девојките се покомплицирани, но понекогаш мажите не сфаќаат колку се комплицирани.

Сексологот и психотерапевтот објаснува дека претставниците на спротивниот пол имаат различни циклуси на сексуални реакции. Оваа сложена формулација се однесува на сè што се случува пред, за време и по самиот сексуален чин.

Нервната и ендокрината регулација, васкуларниот систем, мускулниот систем, сензорните и когнитивните функции на мозокот, реакциите на гениталните органи – сето тоа се активира во одредено време и под одредени услови и е на крајот одговорно за тоа дали и двајцата ќе доживеат оргазам.

Мажите

За време на интимноста, мажот поминува низ следниве фази:

Физичка привлечност – Почнува пријатно студенило на кожата, личноста почнува да размислува за секс – за сега апстрактно. Малку подоцна, предметот на желбата станува поконкретен – на пример, тој размислува за својата девојка или сопруга. Ако таа е наоколу, мажот може да флертува. Настанува ерекција.

Сексуална желба

Привлечноста станува поодредена, во главата се појавуваат јасни фантазии за тоа што, како и каде ќе се случи.

Телесен контакт – Тоа е тоа, сексот е во полн ек, а потоа доаѓа до оргазам.

Рефракторен период – Интересот за секс нагло опаѓа, сите мускули се опуштаат, а вие заспивате. Човекот останува во оваа состојба од две до 40 минути.

Жените

Кај девојчињата мислите за секс не се појавуваат веднаш.

Психолошка фаза – Ова вклучува запознавање, состаноци, заедничко дружење, разговори, комплименти, флертување, подароци – воопшто, самата врска. Ако жената се чувствува безбедно, опуштено и удобно со некоја личност, таа последователно може да доживее физичка привлечност.

Запознавање: Овде е важно партнерот да даде се од себе: девојката мора да се прилагоди на посакуваниот бран, да се опушти. Допирање, масирање, бакнување – сè ќе помогне.

Секреторна фаза – Во оваа фаза можете да преминете на интимните ерогени зони – стимулирајте го клиторисот со прстите. Треба да се појави природно подмачкување.

Телесен контакт – Всушност, самиот секс е со пенетрација, при што се стимулираат ерогените зони на вагината.

Еден оргазам (или уште подобро, неколку). Но, во спротивно, оргазмот може да се случи и во фазата на секреција, бидејќи сега сексолозите веќе не го делат на вагинален и клиторичен, сфаќајќи дека жената ужива само во директен или индиректен контакт со клиторисот.

Финале – Ако мислевте дека оргазмот е крај на вечерта, тогаш се лажете. Важно е да ги споделите вашите емоции и чувства од процесот, најдобро е повторно да ја признаете љубовта и заедно да се гушкате во кревет. Во оваа фаза, емоционалната интимност е многу важна.