Актуелно

По недоличната изјава, премиерот Зоран Заев се извинуваше на Твитер

Скандалозната и недолична изјава на премиерот Зоран Заев во врска со аферата „Рекет“ која ја тресе македонската политичка и правосудна сцена, во која нагласи дека „НЕКОЛКУ КРИМИНАЛЦИ, ЕДЕН СУЕТЕН НОВИНАР И, ДА МИ ИЗВИНИ ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА, ЕДЕН ПЕДЕР НЕМА ДА ЈА СРУШАТ ВЛАДАТА, КАЖА ЗАЕВ ЗА „РЕКЕТ“, тој до ЛГБТ заедницата се извинуваше и на Твитер.

„ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит. Затоа, пред да го употребам зборот „педер“ упатив извинување. Тој збор го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност. Извинување за ЛГБТИ луѓето. Ќе се борам за нивните права, како и до сега.“

Advertisements
To Top