Петочна и викенд временска прогноза


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Денешниот априлски петок во Македонија носи сончево и топло време со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 6, а максималната ќе достигне од 18 до 25 Целзиусови степени

Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен југоисточен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне 24 степени.
Во сабота ќе има зголемена облачност, а кон крајот на денот и локални врнежи од дожд.

Под влијание на влажна и студена воздушна маса во недела и понеделник времето ќе биде облачно, ветровито и значително постудено со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Пообилни врнежи се очекуваат во недела, особено во јужните и источните делови, а дневната температура ќе се намали за повеќе од 10 степени.

Од вторник ќе настапи стабилизација со пониски утрински температури.