Песков: Кремљ е спремен за втора рунда преговори со Украина


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Руските власти апелираат дека се подготвени да одржат втор круг разговори со Украина денеска, среда, но не е јасно дали ќе се појават украинските претставници, соопшти Кремљ.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека има контрадикторни информации за разговорите, кои ќе уследат по состанокот на белоруската граница во понеделникот, на кој не беше постигнат напредок.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторникот изјави дека Русија мора да престане да ги бомбардира украинските градови пред да почнат да се одржуваат натамошни разговори за руската инвазија на неговата земја.

„Прво можеме да се обидеме да предвидиме дали украинските преговарачи ќе се појават или не. Да се надеваме дека ова ќе се случи. Нашите (преговарачи) ќе бидат таму и подготвени“, им рече Песков на новинарите, пренесе Ројтерс.

Тој рече дека Москва треба да формулира остар, осмислен и јасен одговор на мерките наметнати од западните земји за поткопување на руската економија.

Запрашан дали проектот за гасоводот „Северен тек 2“ предводен од руски Газпром е мртов, Песков рече дека инфраструктурата сè уште е таму и дека здравиот разум наложува таа да биде покрената.

Берлин соопшти дека ќе го запре одобрувањето на гасоводот, кој води од Русија до Германија, но допрва треба да биде отворен.

Песков рече дека руската економија доживува сериозен удар, но дека е цврста и дека земјата има искуство да пребродува кризи.