Овој е најскапиот ТТ во историјата


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Малото купе ТТ на Audi одбележува четврт век постоење на автомобилскиот пазар.

Како што стојат работите, Audi TT нема да стигне до фаталната 27-ма година. А и 26-тата е под голем знак прашалник. Добро е што ќе го прослави својот 25 роденден и тоа со најскапиот модел.

Неговото име е Iconic Edition, се нуди исклучиво како купе, и тоа во ограничена серија од само 100 примероци. ТТ можеби не е најубав, но како виното, станува подобар со возраста. Сега, со Nardo сиви и црни детали, изгледа одлично.

Поставен е на сјајни црни тркала од 20 инчи, има црн спојлер и црни предни „воздушни ножеви“,така што нуди аеродинамичен ефект заедно со подобар изглед. Автомобилот е исто толку интересен во внатрешноста со RS седишта и многу Алкантара кожа.

Под хаубата се наоѓа 2,5-литарскиот Friday од TT RS, кој произведува 400 КС и 480 Nm. Погон на сите тркала, менувач S tronic, а до 100 km/h достигнува за 3,7 секунди со максимални 280 km/h.

Цената на оваа минијатура во Германија е дури 113.050 евра, а првите испораки ќе стартуваат на почетокот на следната година.