Екстра

Овој е најдобриот ресторан на светот

Њујоршкиот Eleven Madison Park е прогласен за најдобриот ресторан на светот на официјалната свеченост одржана во средата во Мелбурн.

Тоа е прва таква титула за ресторанот сместен во „арт деко“ зградата со високи столбови која гледа на њујоршкиот Медисон Сквер парк.

Ресторанот минатата година заврши на третото место на ова натпреварување, а најпознат е по своето сезонско мени од повеќе јадења со кои се слави богатата историска и кулинарска традиција во Њујорк, објави организаротот на натпреварот.

A post shared by Su-yin (@breadetbutter) on

Eleven Medison Park е прогласен за најдобар ресторан во Северна Америка за 2017 година.

Наградите за најдобар ресторан се доделуваат веќе 15 години, а се одбираат со гласови од Академијата на 50 најдобри светски ресторани која ја сочинуваат повеќе од илјада влијателни кулинарски писатели и критичари, готвачи и угостители.

Второто место му припадна на Osteria Francescana од италијанската Модена, кој минатата година беше победник, а оваа година ја задржа титулата за најдобар европски ресторан.

Прв меѓу азиските ресторани беше Gaggan од Бангкок кој заврши седми на вкупната листа.

A post shared by Daniel Humm (@danielhumm) on

За најдобра слаткарница беше прогласена Dominique Ansel од Њујорк, која го претстави својот авторски хибрид кроасан наречен Cronut, додека за најдобра готвачка беше прогласена Ана Рош.

To Top