Ова е еликсирот кој ќе ги исчисти вашите бели дробови доколку сте пушач!


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Направете си самите напиток кој ги чисти белите дробови од токсините кои ги содржат цигарите.

За почеток додајте го напитокот кој ги чисти белите дробови, а за кој ви се потребни:

– 400 грама лук
– 1 литар вода
– 400 грама шеќер (ако сакате поздрава варијанта користете мед или јаворов сируп)
– 2 лажички куркума
– корен од ѓумбир во големина на палецот

Подготовка:

Во водата дојдате го шеќерот, ставете ги на рингла и пуштете на проврие. Главицата лук исечете ја на четвртини, исецкајте го коренот од ѓумбирот и двете работи додадете ги во водата и шеќерот. Кога мешавината повторно ќе зоврие, додајте ја куркумата и намалете ја температурата на шпоретот.

Мешавината нека се подготвува додека количината на водата не се намали на половина. Потоа процедете и ставете ја течноста во стаклена тегла. Кога ќе се олади ставете ја во фрижидер и таму нека стои постојано.

Земете две лажици еликсир наутро на празен стомак и навечер два часа по оброкот.

Ѓумбирот

Овој древен зачин оддамна се кориси поради своите ицелителски својства. Помеѓу останатото, помага во елиминирање на вишокот секрет во белите дробови.

Лук

Лукот, како и белиот лук има антиканцерогени својства, а одличен борец е и кај бројните малигни состојби. Посебно е влијателен во спречувањето на разни болести на дишниот систем.

Куркумата

Куркумата или индискиот шафран е полна со витамини и минерали, а содржи супер здрави омега 3 масни киселини. Има антивирусно, антибактериско и антиканцерогено својство, па секако збогатете ја секојдневната исхрана со овој зачин.