Лукзусно одморалиште на Малдивите го отвори првиот подводен музеј на склуптури (ФОТО)


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Луксузното одморалиште на Малдиви отвори прв подводен музеј на склуптури.

Посетителите мораат да нуркаат 100 метри од плажата за да погледнат 22 склуптури. Подводниот музеј е инспириран од морскиот живот, а настана како соработка помеѓу британскиот уметник, Џејсон де Керс Тејлор, и одморалиштето Фермонт Малдиви Диру Фен Фуши.

Направен е за да го привлече вниманието на заканите од климатските промени.

Авторот поставувањето пак, го нарече „Симболичен пат во другиот свет“.

Фермонт Малдиви Диру Фен Фуши е едно од најлуксузните одморалишта на Малдивите. Една ноќ тука чини помеѓу 760 и 3.838 долари.