Откриено зошто Манчестер Јунајтед не сака да го продаде Марсијал


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Францускиот напаѓач, Антони Марсијал цело лето беше на излезна врата од Манчестер Јунајтед, но на крајот на големо изненадување остана на „Олд Трафорд“.

Марсијал не е задоволен од својот статус и минутажата која ја добива па инсистираше да ја пормени средината, дури и Мурињо даде зелено светло за трансферот, но раководството на „црвените ѓаволи“ одби да го стори тоа.

Сепак, во Јунајтед имаат многу добра причина зошто не сакале да го продаваат Марсијал.

Имено, кога го донесоа францускиот напаѓач од Монако во летото 2015 година за 60 милиони евра, во договорот е вметната и една клаузула. Според неа, „црвените ѓаволи“ ќе треба да му дадат 50% од сумата на Монако при идна продажба на напаѓачот.

22-годишниот Марсијал нема намера да го продолжи договорот со Јунајтед, па изгледно е дека ќе го напушти клубот следното лето како слободен агент.